
„Fata cu Laserul” este despre idei care nu mai stau pe hârtie, ci prind formă.
Creez produse personalizate prin gravare și tăiere laser – de la lucruri mici și simpatice până la cadouri care chiar spun o poveste. Îmi place să mă joc cu lemnul, formele și detaliile, dar mai ales să transform o simplă idee într-un obiect care face pe cineva să zâmbească.
Pe scurt? Eu vin cu laserul, tu vii cu ideea… și împreună facem ceva memorabil.
Ce visai să devii când erai mică și cum se leagă acel vis de povestea afacerii tale de astăzi?
Când eram mică, nu aveam un răspuns clar de genul „vreau să fiu X”, dar știu sigur că îmi plăcea să creez, să meșteresc, să transform lucruri simple în ceva „al meu”.Îmi inventam proiecte, combinam idei, făceam din nimic ceva care avea personalitate. Fără să-mi dau seama, acolo a început tot.
Astăzi, prin „Fata cu Laserul”, fac exact același lucru… doar că la un alt nivel. Iau ideile oamenilor (și pe ale mele 😄) și le transform în obiecte reale, care spun o poveste.
Deci dacă ar fi să leg lucrurile, aș spune așa: nu am devenit ceva anume… am rămas copilul care iubea să creeze, doar că acum am și un laser.
Antreprenoriatul vine cu multe provocări. Dacă ai putea presăra puțină «magie» în cafeaua de dimineață ca să mergi mai departe în fiecare zi, ce ar însemna acea magie pentru tine?
Dacă aș putea presăra puțină „magie” în cafeaua de dimineață, nu ar fi despre motivație sau energie infinită… ci despre claritate și liniște în capul meu.Magia ar fi să știu exact care e următorul pas, fără să mă mai pierd în „am prea multe de făcut” sau „de unde încep azi?”. Să pot să mă așez la lucru și să intru direct în acțiune, fără să mă mai învârt în cerc.
Și, poate cel mai important, magia ar fi să-mi păstrez încrederea chiar și în zilele în care lucrurile nu ies cum vreau. Să nu mai pun totul la îndoială după un obstacol mic.
Pentru mine, magia nu e ceva spectaculos… e acea stare simplă în care știu ce am de făcut și chiar fac.
Ce sfat poți să le dai femeilor care doresc să-și deschidă propria afacere?
Începe înainte să te simți pregătită. Serios. Nu o să vină niciodată momentul perfect în care „știi tot” și „ești sigură 100%”.Alege ceva simplu, concret, și scoate-l în lume cât mai repede. Nu perfecțiunea te duce înainte, ci acțiunea. Azi faci o variantă, mâine o îmbunătățești.
Nu te pierde în 100 de idei. Alege una și du-o până la capăt. O idee aplicată bate 10 idei „geniale” rămase în cap.
Și încă ceva important: nu aștepta validare de la alții. La început, cel mai probabil nu o să te aplaude nimeni. Dar asta nu înseamnă că nu e bun ce faci.
Pe scurt? Începe, simplifică și ține-te de treabă chiar și când nu ai chef. Restul se învață pe parcurs.
Care sunt proiectele tale de viitor?
În perioada următoare vreau să duc „Fata cu Laserul” la un nivel mai așezat și mai clar.Lucrez la o colecție de produse pe care oamenii să le poată comanda ușor, fără multă explicație – lucruri simple, frumoase și personalizabile.
În paralel, îmi doresc să cresc partea de vizibilitate – să arăt mai mult din culise, din proces, din greșeli și reușite, nu doar produsul final. Pentru că acolo e, de fapt, toată povestea.
Și mai am un plan care îmi face mie cu ochiul: să creez mici experiențe sau kituri pentru oameni creativi (inclusiv copii), unde nu doar primesc un produs, ci se și joacă, creează și se conectează cu partea asta de „a face cu mâinile”.
Ai devenit ceea ce îți doreai să devii când ai fost mică?
Sincer? Nu. Și, în același timp… da. 😊Nu am devenit „ceva” anume, așa cum îți imaginezi când ești mic – cu un titlu clar și un drum trasat. Dar am ajuns să fac ceva care mă reprezintă mult mai bine decât orice etichetă.
În copilărie îmi plăcea mult să vorbesc, să spun povești, să mă exprim. Iar acum, simt că fac același lucru, doar că la un alt nivel: comunic nu doar verbal, ci și prin produsele mele. Fiecare lucru pe care îl creez transmite ceva, spune o emoție, o idee, o poveste.
Am devenit omul care creează, care încearcă, care își asumă și care transformă idei în ceva real. Exact genul de lucru care îmi plăcea și atunci, doar că acum îl trăiesc pe bune, zi de zi.
Așa că poate nu am bifat un vis din copilărie… dar am păstrat esența lui. Și pentru mine, asta contează cel mai mult.






